Spotkania uzyskały status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych mającego osobowość prawną w Kościele rzymskokatolickim.
Stosowny dekret podpisał 15 sierpnia 2009 r. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Wcześniej ruch był już zatwierdzony na pięć lat „ad experimentum”.
W dekrecie zaznacza się, że podstawową formą działalności Spotkań Małżeńskich są trzydniowe zamknięte rekolekcje, podczas których mąż i żona, pod kierunkiem trzech par małżeńskich i księdza, animatorów Stowarzyszenia, są zachęcani do zastosowania warsztatów dialogowych, opartych na nauczaniu Kościoła, zmierzających do odkrycia na nowo rodziny jako komunii osób inspirowanych wzajemną miłością.
„Oprócz Rekolekcji Podstawowych, Stowarzyszenie oferuje również kursy przygotowawcze do sakramentu małżeństwa i może wprowadzać inne formy działalności zgodnie z charyzmatem Stowarzyszenia” – czytamy w dekrecie.
W zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską Statucie Stowarzyszenia, zapisane jest m.in., że „prace Stowarzyszenia zmierzają ku pogłębieniu rozumienia, a także przeżycia istoty sakramentu małżeństwa (…) Dialog jest zaakceptowany przez członków Stowarzyszenia jako ich droga duchowości.”
W Spotkaniach Małżeńskich w ciągu ponad 30 lat funkcjonowania wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła. Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw przezywających kryzys, jednakże rekolekcyjna propozycja skierowana jest do wszystkich małżeństw, które chcą, by ich miłość rozwijała się.
W latach 1978-2009 założone w Polsce Spotkania Małżeńskie przeprowadziły ok. 1600 warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw, w których uczestniczyło ok. 16 tysięcy małżeństw. Natomiast w prowadzonych przez Ruch Wieczorach dla Zakochanych i Rekolekcjach dla Narzeczonych ok. 12 tys. par przygotowało się do sakramentu małżeństw