JAKBYM BYŁ KOLUMBEM…

W dniach 13-15 października 2023 r. po długiej przerwie odbył się weekend Spotkań Małżeńskich w ośrodku rekolekcyjnym Ojców Michalitów w Melrose w Kanadzie.

Małżeństwa I kapłan głęboko przeżyli Spotkania:

 

Mąż: Czuje się jak Kolumb, który odkrywa Amerykę, odkryłem między innymi nowy sposób porozumiewania się, było to dla mnie wielkie zaskoczenie, teraz wiem jak czytać listy, do momentu zapalenia świecy nie wiedziałem co pisać, wyjeżdżam z nadzieją ze będziemy walczyć o swoje małżeństwo.

Żona: Czuję odrodzenie i wyzwolenie, że mogłam wszystko powiedzieć bez przerywania i oceniania, odkryłam, że nasze małżeństwo ma szanse na lepsze życie, wyjeżdżamy z planem założenia sobie takiego zeszytu, a modlitwa pozwoli nam bardziej otworzyć się na siebie.

 

Ksiądz: Jestem szczęśliwy, myślę, że macie wielkie szczęście być tutaj, nie tylko jako małżeństwo, ale i powołani do małżeństwa, czuję spełnienie i satysfakcję i radość, to jest moje rodzicielstwo, spełniam się w tym powołaniu. Przeżyłem dialog z Panem Jezusem, teraz wiem, że muszę Go bardziej słuchać. Okazało się, że jest dużo spraw, o których Bogu jeszcze nie powiedziałem, a On chce mnie wysłuchać. Przed rekolekcjami pojawiły się jakieś problemy,  zmiany, byłem zdenerwowany, a tu nauczyłem się, że ja też mogę nauczyć  się dialogu, bo nie jestem z niego zwolniony. Wyjeżdżam z  postanowieniem, by więcej rozmawiać z Bogiem, żeby mówić mu to, co czuję i przeżywam.

 

Mąż: jesteśmy po raz drugi na tych rekolekcjach, tym razem czułem bezpieczeństwo. W naszych wcześniejszych rekolekcjach tak nie było, nic nie czułem, usłyszałem, że dobrze nam się mówi o rzeczach, które musimy zrobić, ale mało mówimy o uczuciach, jak się wydarzy coś przykrego to dobrze jest opisać to jak się czujemy, chciałbym by nasze dzieci doświadczyły tego co my teraz, żeby im było łatwiej

Żona: wyjeżdżam z uczuciem wdzięczności za ten czas, że mogliśmy się zatrzymać, zastanowić, porozmawiać, powiedzieć, że się kochamy, i że chcemy się zmieniać, miłość karmi się dobrym słowem, a my zapominamy o tym na co dzień.

Modlę się, żeby tego słowa było więcej, bo wiemy, że się kochamy, że chcemy być razem. Wyjeżdżam z nadzieją, że w naszym życiu może być jeszcze piękniej, żeby tylko kontynuować dialog

 

PO RAZ PIĄTY W SZWECJI

W dniach 29 września – 1 października 2023 r. w Hjelmserydsstiftelsen w Småland  odbyły się piąte Rekolekcje Spotkań Małżeńskich.

Większość uczestników przyjechała z południowej Szwecji. Ponieważ zarówno prowadzący jak i uczestnicy byli różnojęzyczni, potrzebne było tłumaczenia, a rekolekcje odbyły się w dwóch językach: polskim i szwedzkim.

Na koniec weekendu uczestnicy dali świadectwo, że w czasie rekolekcji mogli zbliżyć się do siebie i otrzymali narzędzia do prowadzenia wzajemnego dialogu. Rekolekcje uczą uczestników jak rozmawiać ze sobą, dzięki temu, że podkreślają wagę dialogu i komunikacji. Dodatkowym atutem jest wymiar wiary. Spotkania Małżeńskie są  czymś wyjątkowym w Szwecji, nie mamy podobnych propozycji dla małżeństw w naszym kraju. Stad mogą one zaspokoić potrzeby wielu małżeństw tutaj.

 

WIZYTACJA BISKUPA NA SPOTKANIACH MAŁŻEŃSKICH W NIEMCZECH

5 listopada 2023r. w Polskiej Misji Katolickiej w Düsseldorfie gościem był biskup pomocniczy diecezji Köln Dominikus Schwaderlapp, który przyjechał z kanoniczną wizytacją. Biskup Schwaderlapp odpowiedzialny jest w archidiecezji za wszystkie międzynarodowe katolickie duszpasterstwa. Po odprawionej Eucharystii odbyło się spotkanie, podczas którego grupy i wspólnoty miały okazję się przedstawić. Jako Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie mieliśmy okazję, by opowiedzieć o Stowarzyszeniu i naszej działalności. Przedstawiliśmy istotę weekendów małżeńskich, program i metody pracy, opowiedzieliśmy również o misji i charyzmacie Spotkań Małżeńskich.