MIŁOŚĆ NIE ZNA GRANIC

Miłość  pokonuje wszystkie przeszkody. Choć nie spotykamy się fizycznie, cieszą nas spotkania online. W tej formie odbywają się Wieczory dla Zakochanych, spotkania animatorów i Małych Grup.

W wielu ośrodkach. Nie tylko w Polsce, przeprowadzona została online Droga Krzyżowa. O specjalnej Mszy św. dla uczestników Spotkań Małżeńskich i przesłaniu do nich pisaliśmy wcześniej.

Spotkanie porekolekcyjne w Irlandii odbyło się 4 kwietnia. Uczestnicy otrzymali mailem nagraną wcześniej animację i zostali poproszeni o przeprowadzenie dialogu. Podzielić się swoim świadectwem mogli za pomocą komunikatora WhatsUp. Temat „Aktualna sytuacja w naszym domu” poprowadzili Monika i Szymon Szylko oraz ks. Łukasz Nawrat SDB. Ich animację  wciąż można odsłuchać pod adresem:   https://vimeo.com/404167309/ccb90fb101

 

Spotkanie Animatorów Ośrodka Warszawskiego odbyło się na platformie Zoom 18 kwietnia. Animatorzy dzielili się na ogół trudnymi i przykrymi uczuciami związanymi z aktualną sytuacją. Podjęcie spotkań on-line przez niemal wszystkie Małe Grupy oraz kontynuowanie w ten sposób Wieczorów dla Zakochanych rozpoczętych jeszcze przed epidemią, oznacza podjęcie wyzwania, jakie rzuciła nam rzeczywistość. Wieczory dla Zakochanych kontynuuje ok. 70 par.

 

Pierwsze dwa spotkania nowej Małej Grupy gnieźnieńskiej odbyły się w styczniu i lutym. W marcu spotkanie odbyło się poprzez Hangouts, wg opinii wszystkich uczestniczących było bardzo dobrym spotkaniem, mimo że odbyło się na odległość. Udało się zachować rytm i klimat spotkania na żywo.

Mała Grupa z warszawskiego Ursynowa spotyka się za pośrednictwem komunikatora Skype. Od kilku miesięcy uczestnicy zapragnęli przypominać sobie podstawowe tematy o temperamentach, uczuciach, ich pośrednim wyrażaniu oraz o potrzebie bezpieczeństwa. Okazuje się, że pomimo dużej wiedzy teoretycznej, w momentach zdenerwowania, trudno jest zrozumieć i zaakceptować odmienne nawyki i temperament współmałżonka. Trudno w tych momentach także nie popełnić błędów w komunikacji. Świadectwa innych par dodają jednak otuchy, ponieważ wiele osób ma podobne problemy, możemy uczyć się od siebie nawzajem.

Wiele grup prowadzi spotkania on-line na temat uczuć, jakie pojawiają się w aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.

– W Dąbrowie Górniczej pierwszy raz spotkaliśmy się on-line za pomocą Skype – piszą Ania i Grzegorz Juda. – Podzieliliśmy się wspólnie naszymi uczuciami, troskami i potrzebami w związku z obecną sytuacją, z jaką przyszło nam się zmierzyć. Pokrzepiające dla nas było świadectwo ks. Artura, które wprowadziło nas w przeżywanie Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych. Obawialiśmy się trochę o problemy techniczne z połączeniem, ale odbyło się praktycznie bez zakłóceń. Dla nas wszystkich był to wyjątkowy czas.

O ciekawych i aktualnych sprawach rozmawiała grupa z Wrocławia. Temat brzmiał „ Media w naszym domu”.  Oto wnioski ze spotkania:

– dobrze ustalić sobie godzinę rozstania z mediami;

– przyjrzeć się korzystaniu z mediów w rachunku sumienia;

– dzieli nas brak umiaru w korzystaniu z mediów;

– trzeba poznać swoje potrzeby, oczekiwania… (jeśli chcę spędzić czas z mężem, a On w tym czasie zajmuje się mediami, to jest mi przykro, denerwuję się);

– warto stworzyć tradycję, którą wszyscy lubią, która nas łączy: wspólne oglądanie z dziećmi bajek raz w tygodniu.

Spotkanie Małej Grupy w Gloucester, w Anglii także odbyło się online przy pomocy systemu Cisco Webex. Tematem było przeżywanie uczuć.

– Pandemia, która zamknęła niektórych z nas w domu, sprzyja budowaniu napięć i niekontrolowanym wybuchom emocji, niekoniecznie przyjemnych – piszą Joanna i Krzysztof Lus.

To tylko kilka przykładów zdarzeń. W innych ośrodkach, zarówno w Polsce jak i w innych krajach, także prowadzone są podobne spotkania. Wszystkie mają na celu wzajemne umacnianie się, wspieranie i odnawianie dialogu.