WARSZTATY REKOLEKCYJNE WCIĄŻ SIĘ ODBYWAJĄ

 

W różnych miejscach w Polsce i na świecie. Podajemy kilka przykładów.

 

 

UDZIELĘ WAM MEGO DUCHA, BYŚCIE OŻYLI, EZ 37,14.

Te słowa z piątej niedzieli Wielkiego Postu dopełniły to wszystko, co działo się na rekolekcjach podstawowych organizowanych przez ośrodek toruński (24-26.03.2023). Zorganizowaliśmy je w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Laskowicach Pomorskich (k. Świecia) przez co, w pewnym sensie, wróciliśmy do korzeni, gdyż na początku swojej działalności ośrodek toruński prowadził warsztaty właśnie tam. Na koniec uczestnicy mówili: „Dla mnie najważniejsze było obserwowanie, z jaką miłością patrzycie na siebie. To mi dawało taką nadzieję!”, „Kiedy miałam przed oczami hasło „jesteś darem Pana Boga dla mnie”, czytałam to jednoznacznie: jesteś trudnym darem Pana Boga dla mnie, z akcentem na ten trud. Ale po dalszym dialogu i spotkaniach wierzę, że do nieba możemy dojść razem nie tylko przez heroizm i cierpienie, ale możemy mieć już tu na ziemi dużo radości i szczęścia.”

 

DLA BOGA WSZYSTKO MOŻLIWE 

W dniach 17-19 marca w ośrodku polonijnym Haus Concordia ws Niemczech, odbył się Weekend podstawowy Spotkań Małżeńskich. W weekendzie wzięła udział rekordowa jak dotąd liczba par. Przyjechali oni z różnych części Niemiec, a jedna para aż z Holandii. Na koniec mówili: „(…) Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.”, „Uświadomiliśmy sobie, że bardzo się kochamy. Mamy nadzieję, że nasza relacja będzie jeszcze lepsza, Animatorzy dodali nam siły i odwagi, żeby odkryć jacy jesteśmy naprawdę.“

 

„NIE POTRZEBA ZMIENIAĆ LUDZI, POTRZEBA ZMIENIAĆ SIEBIE“

 

W dniach 10-12 marca 2023 r. w Ośrodku Duchowości Karmelitańskiej w Darien k. Chicago w USA odbył się weekend podstawowy Spotkań Małżeńskich. Organizowany był w tamtej okolicy po kilkuletniej przerwie. Aby ten weekend mógł się odbyć, animatorzy pokonali tysiące mil. Ku naszemu zaskoczeniu na koniec to przede wszystkim panowie dzielili się długą listą uczuć, które przeżyli w czasie rekolekcji: „„(…) Mam poczucie odmrożenia relacji, poczucie oświecenia, ocieplenia naszego związku. Czuję, jakby promienie słońca topiły lód w moim sercu, poczułem tę samą miłość, te uczucia i pragnienie, aby żona została moją żoną. Wróciły mi w sercu pierwsze uczucia do niej sprzed 20 lat, uczucia pełne miłości, nadziei budowania i założenia rodziny. Usłyszałem i wypowiedziałem to, co nie przeszłoby mi przez usta w codziennych rozmowach. Wyjeżdżam z nadzieją i z postanowieniem kontynuowania dialogu.”

 

W dniach 24 -26 marca 2023r. odbyły się rekolekcje podstawowe w Sanktuarium Matki Bożej w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie gościli nas Ojcowie Paulini. Mimo, że kilka par małżeńskich było w kryzysie, to wszyscy uczestnicy wyjechali ubogaceni i z nadzieją na lepszy dialog małżeński dając na koniec piękne świadectwa. Oto niektóre z nich: „Przeżyłam cudowne chwile, gdzie można było sobie wiele powiedzieć. Poczułam, że to dzięki Bogu tu się znaleźliśmy i wyjeżdżamy z wielką radością. Dziękuje mężowi, który mnie na to namówił mimo oporów z mojej strony”, „Zrozumiałam, że nie potrzeba zmieniać ludzi. Trzeba zmienić siebie i wszystko na około będzie piękniejsze. Jest ciężka praca, ale z drugiej strony to daje efekty. Potrafiłam widzieć swoje życie przez wasze słowa i to pokazało mi, że nie jesteśmy idealni. Wyjeżdżamy z radością”

 

I DLA NAS JEST MIEJSCE W KOŚCIELE (REKOLEKCJE  DLA ZWIĄZKÓW NIEUREGULOWANYCH W KOŚCIELE)

W dniach 24-26.03.2023 w domu rekolekcyjnym Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Anielinie/Karczew, odbyły się rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych. Uczestnicy na koniec mówili:

„Wyjeżdżam z nową nadzieją, że jest miejsce w Kościele dla nas z nadzieją (…) Chciałabym  robić wszystko, aby się Panu Bogu podobać”, „(…) umocniliście mnie w przekonaniu, że „białe małżeństwo” to jest właściwa droga”, „Pan Bóg rozbił tutaj swój namiot, który daje wiele łask, dużo przeszliśmy razem, widzę, że to ogromna łaska od Boga bycie tutaj, wyjeżdżając stąd czuję się jak bym był w narzeczeństwie, zauroczony swoją drugą połową, żal wracać”,

 

Dziękujemy Panu Bogu za uczestników rekolekcji weekendowych, którym mogliśmy  służyć naszymi animacjami i naszym świadectwem. Kolejny raz uczestnicy potwierdzili jak bardzo, my animatorzy, małżeństwa i kapłani  jesteśmy potrzebni  w tym dziele. Mamy wielką nadzieję, że wkrótce będzie nas więcej do budowy królestwa Bożego przez Spotkania  Małżeńskie.