SPOTKANIA PROWADZONE ZDALNIE

Dokonuje się ogromna ewolucja metod pracy Spotkań Małżeńskich.  W okresie pandemii przestawiona jest na pracę zdalną.  Dzielimy się kilkoma przykładami z Polski.

 

   Przykłady świadectw z Wieczorów dla Zakochanych prowadzonych zdalnie

(z ośrodków Spotkań Małżeńskich w Rzeszowie i w Warszawie)

 

Wieczory dla Zakochanych nas do siebie jeszcze bardziej zbliżyły. Był to czas naszego wspólnego rozmawiania o tematach ważnych, głębokich i czasami trudnych. O takich tematach, które gdzieś w natłoku dnia codziennego przesuwa się na dalszy plan, bo albo jest się zmęczonym, albo coś innego ważnego się dzieje itp. Wieczory dla Zakochanych pokazały nam, że o taki czas trzeba zadbać. Poza tym wiele nowych przemyśleń, czasami zmiana perspektywy; zobaczenie jak przeżywają niektóre spawy inne małżeństwa – zaawansowane stażem. A także spojrzenie na to oczami Kościoła, z Panem Bogiem. I to wszystko było możliwe pomimo pracy zdalnej.

 

Spotkania on-line nie były dla nas uciążliwe. Staraliśmy się stworzyć odpowiednie warunki do skupienia, modlitwy i spokojnej rozmowy. Od czasu tych spotkań nasze rozmowy są spokojniejsze i jest w nich więcej czułości.

Dzięki temu, że na kursie nie byliśmy w salce katechetycznej, tylko w domu, to mieliśmy dużą prywatność, ciszę. Rozmowy od razu stały się częścią naszej codzienności, nie kończyły się razem z końcem spotkania, często trwały dłużej, wracaliśmy do nich przy różnych okazjach.

Forma on-line: rozmowa w zaciszu mieszkania dawała nam poczucie bezpieczeństwa i swobody. Umożliwiła skorzystanie ze spotkań pomimo zmęczenia i napiętego grafiku dnia.

Wieczory dla Zakochanych dały nam przykład dobrych małżeństwa, walczących o siebie.

Dowiedzieliśmy się o sobie, że będziemy musieli iść na ugodę i myśleć więcej o swojej rodzinie, a mniej o sobie jako jednostce.

Prowadzenie on-line wpłynęło pozytywnie na nasz odbiór i pracę. Nasz dialog mógł być bardziej głośny, bez tłumienia emocji, a fakt bycia on-line dał możliwość bycia na każdym spotkaniu (nawet przez telefon).

Wieczory pozwoliły na rozwój naszej relacji. Głębsze poznanie siebie nawzajem, na poruszenie tematów istotnych dla naszej przyszłości. Z dużą wdzięcznością będę wspominała ten czas i to co wniósł on do naszego związku.

 

 Z ŁODZI

9 grudnia zakończyliśmy Wieczory dla Zakochanych – jesienną edycję. Zaczynaliśmy je jeszcze w miarę normalnej sytuacji w realu, ale ostatecznie większość spotkań odbyła się online. Dobrze, że pierwsze obyły się tradycyjnie – łatwiej było narzeczonych wprowadzić w metodę pracy. Ostatecznie Wieczory ukończyło 7 par. Jedna po drodze się wykruszyła.

30 stycznia zaczynamy kolejną edycję – prawdopodobnie od razu on-line.

Na 29-31 stycznia mamy zaplanowany weekend podstawowy. Nie będziemy mogli przeprowadzić go w Ośrodku, zbieramy więc ekipę i zamierzamy poprowadzić warsztat „Wprowadzenie do dialogu”. Odbędzie się on na jitsi meet 30 stycznia. Trzy małe grupy odbywają swoje comiesięczne spotkania online.

Dwa razy w miesiącu spotykamy się na modlitwie; w pierwszy poniedziałek miesiąca w realu w kościele i w trzeci poniedziałek miesiąca on-line. 28 listopada mieliśmy spotkanie dla animatorów oraz uczestników małych grup.

 

„SZCZERÓWKI” W KRAKOWIE

Czyli warsztat „Wprowadzenie do dialogu”

 

Warsztat odbył się 12 grudnia 2020 i został zorganizowany w miejsce weekendu podstawowego, który miał się odbyć w tym terminie w Krzeszowicach, zapisanych na ten weekend było 15 par.  Część par z odwołanego weekendu zapisało się na weekend w lutym, niektórzy nie zgłosili się na warsztat z powodu trudności z zapewnieniem opieki dla dzieci oraz z powodu niewystarczających kompetencji technicznych.

Łącznie uczestniczyło 12 par, w tym 6 z odwołanego weekendu (jeszcze jedna para się zapisała lecz nie dotarła), 3 pary które zgłosiły się na sam warsztat, oraz 3 pary animatorów.

  • Odczuwam ulgę związaną z poznaniem zasad dialogu – zobaczyłam że człowiek może być przyjęty z tym co przeżywa.
  • Dialog może być niedoskonały, kaleki, ale warto pukać, starać się
  • Myślimy że ten warsztat ułatwi nam przyszłe rozmowy
  • Warsztat pokazał mi gdzie muszę być bardziej cierpliwa, gdzie dać przestrzeń i słuchać.
  • Widzę swoje błędy w rozmowie z żoną, np. dogadywanie w myślach.

Jedna para przyznała, że to jej pierwszy kontakt z zasadami dialogu, ale szczere rozmowy w małżeństwie – tzw. „szczerówki” – przeprowadzała kiedyś raz w miesiącu i pod wpływem tego warsztatu postanowiła do tego wrócić i robić to częściej.

 

ZDALNE  WEEKENDY POGŁĘBIAJĄCE   

W dniach 4-6 grudnia 2020 odbył się weekend online pogłębiający o potrzebach psychicznych, a w dniach 8-10 stycznia pogłębiający o temperamentach. Organizowali animatorzy z Gdyni we współpracy z Ośrodkiem w Niemczech.  Obydwa bardzo liczne i bardzo owocne.  Odbyły się w „normalnym”  trybie od piątku wieczorem do niedzieli po południu. Niemal wszyscy dziękowali za możliwość przeprowadzenia tych rekolekcji zdalnie. Z chętnych z obu weekendów  tworzy się mała  grupa, która będzie prowadzona zdalnie.

Natomiast w  18-23 stycznia zrealizowany został program weekendu pogłębiającego „W dialogu z Panem Bogiem” z udziałem 30 par prowadzony przez animatorów z Świdnicy i z Anglii.  Spotkania odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Więcej zapewne w następnym Biuletynie.