SPOTKANIA POZA POLSKĄ

We wszystkich krajach, w których   są Spotkania Małżeńskie kontynuowana jest praca rekolekcyjna zdalnie albo „na żywo” z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych w danym kraju, Przedstawiamy kilka przykładów.

 

W BARANOWICZACH  W MASKACH, ALE „NA ŻYWO”

W dniach 28-30 listopada odbył się „na żywo” weekend w Baranowiczach na Białorusi. Prowadzili: о. Andrej Bogdanowicz (Brześć), Aleksej i Marina Kuratnik (Iwacewicze), Witalij i Julia Duńko  (Pińsk), Aleksander i Maria Okulik  (Borowlany). Na rekolekcjach obowiązywało noszenie maseczek, a wszyscy uczestnicy starali się zachować dystans 1,5-2 metrów. Pomimo tego, że w weekendzie uczestniczyły małżeństwa w kryzysie, panowała atmosfera spokoju i zaufania. Każde małżeństwo inaczej przeżywało weekend, ale to, co nas łączyło, to przede wszystkim obecność Ducha Świętego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną decyzja o zorganizowaniu tego weekendu  nie była dla nas łatwa. Prawdopodobnie decydującą rolę odegrał fakt, że jeszcze we wrześniu zgłosiła się para ze Swietłogorska, która była zdecydowana przyjechać bez względu na wszystko, a także dwóch księży z Baranowicz i siostra zakonna wyrazili chęć udziału.

Oczywiście nie obyło się bez trudności. Trzy dni przed rekolekcjami okazało się, że jeden z animatorów nie będzie mógł przyjechać z Moskwy. Sasza i ja staramy się brać udział w przygotowaniach technicznych i nie brać udziału w prowadzeniu rekolekcji, a być swego rodzaju zabezpieczeniem (na wypadek nieprzewidzianych okoliczności). Ale gdy dowiedzieliśmy się, że zapisała się para, która niedawno straciła dziecko, uznaliśmy, że nasze animacje mogą być dla nich bolesne i poprosiliśmy animatorów z Mińska o pomoc. Niestety dzień przed weekendem jeden z uczestników księży zachorował i trafił do szpitala z koronawirusem, a przyjechały cztery z pięciu zapisanych par.

Dziękujemy Panu Bogu za wszystko!

Swieta i Sasza Kwietkowscy, Aleksej i Marina Kuratnik

 

ZIMOWY TURNUS RODZINNY W JAREMCZU (UKRAINA)

Tej zimy do bardzo przytulnego domu rekolekcyjnego w Karpatach, na turnus Spotkań Małżeńskich przyjechało 12 rodzin z Kijowa, Lwowa, Tarnopola, Iwano-Frankowska, Złoczewa i Kołomyi.  Dwie siostry-animatorki towarzyszyły  nam duchowo, a także pomagały w opiece nad dziećmi. Ten turnus był dla nas, grekokatolików, bardzo ważnym okresem przygotowań do Bożego Narodzenia.

Jako temat spotkań do dialogu małżeńskiego wybraliśmy DIALOG – zasady, trudności,  dialog z Bogiem, dialog jako droga… Temat ten okazał się nieskończenie głęboki i ważny dla każdego małżeństwa… Bardzo ważne było to, że wprowadzenia przygotowali nie tylko animatorzy, ale także członkowie małych grup. Świadectwa wszystkich uczestników turnusu były bardzo otwarte i szczere, czuliśmy wzajemne wsparcie, zrozumienie i troskę o siebie nawzajem.

Na spotkaniu końcowym prowadzący zadali uczestnikom pytanie: jaka jest dla Ciebie największa wartość tego rodzinnego turnusu? A wspólna odpowiedź wszystkich uczestników wywołała radość, poczucie spełnienia, satysfakcję i inspiracje wszystkich organizatorów.

Relację wideo z turnusu można znaleźć tutaj: https://youtu.be/TkR06QnZOCs

Z listu Marty i Andrieja Swystun

 

NASZ  DIALOG  W ZDROWIU I CHOROBIE

Wznowienie Małej Grupy  Spotkań Małżeńskich Kościoła Baptystów

 

Po wielomiesięcznej przerwie wznowili spotkania uczestnicy dwóch małych grup w Kościele Chrześcijan Baptystów w Sankt Petersburgu. „Prawie wszyscy przechorowaliśmy Covid i dlatego nie boimy się spotykać” napisali Swieta i Wład Kasjanowy.  Jako temat spotkania przyjęli „Nasz dialog w zdrowiu i chorobie”.