Rekolekcje „Dobra nowina o dialogu”

W dniach 11-12 lutego 2012 r. ponad trzydzieści par małżeńskich oraz sześciu kapłanów uczestniczyło w rekolekcjach Spotkań Małżeńskich zatytułowanych „Dobra nowina o dialogu”. Rekolekcje były przeznaczone przede wszystkim dla warszawskich Animatorów Spotkań Małżeńskich, a odbywały się w Instytucie Papieża Jana Pawła II, obok Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Rekolekcje prowadziły małżeństwa i kapłani z Warszawy, ale także z Ośrodków Spotkań Małżeńskich w Olsztynie i Rzeszowie.

W czasie rekolekcji najważniejszy był dialog z Bogiem i samym sobą. – To Pan Bóg chce przede wszystkim prowadzić z nami dialog. Z każdym z nas. Naszym zadaniem jest otworzyć się na ten dialog i wsłuchać w głos Boga – mówił podczas jednego z wprowadzeń Jerzy Grzybowski, założyciel Spotkań Małżeńskich. O ile dialog o konkretnych sprawach małżeńskich, rodzinnych wydaje się czymś łatwym do zrozumienia, o tyle autentyczny dialog z Panem Bogiem wymaga, jak się okazuje, większego wysiłku.

Rekolekcje były czasem wzmocnienia tak potrzebnego Animatorom, na których barkach spoczywa prowadzenie rekolekcji podstawowych dla małżeństw. Przyjeżdża wówczas wiele par w kryzysach, czasem głębokich, i to właśnie świadectwa życia małżeństw Animatorów przyczyniają się do odbudowania i wzmocnienia więzi małżeństw, które biorą udział w rekolekcjach. Umocnienie fundamentu życia i dawania świadectwa potrzebne było także Animatorom prowadzącym przygotowanie do małżeństwa w ramach Wieczorów dla Zakochanych. – Do tego, by iść drogą duchowości i skutecznie służyć charyzmatem potrzebna jest formacja: ćwiczenie zdolności słuchania, rozumienia, dzielenia się sobą i przebaczania. Pomaga w tym rozpoznawanie swoich uczuć, potrzeb psychicznych, temperamentów, ale także medytacje Pisma Świętego, a nade wszystko wsłuchiwanie się w głos Pana Boga – mówiła Irena Grzybowska.

– To był dla mnie czas ważnej integracji psychologicznego i teologicznego nurtu Spotkan Małżeńskich. Mogłem to przeżyć, przyjąć sercem – powiedział na zakończenie rekolekcji jeden z uczestników. – Wsłuchiwanie się w to, co mówi Pan Bóg przynosi mi ogromne poczucie bezpieczeństwa. Dialog, którego doświadczam w Spotkaniach Małżeńskich, stał się drogą mojego życia. Dużo zmieniło się dzięki temu w naszym małżeństwie i służeniu innym ludziom – powiedział ktoś inny.

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych uznanym przez Stolicę Apostolską. Co roku organizują blisko sto warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw i kilkadziesiąt serii Wieczorów dla Zakochanych przygotowujących do sakramentu małżeństwa.