NOWE SPOJRZENIE NA MAŁŻEŃSTWO

Jesienią 2019 roku kolejne małżeństwa mogły poznać zasady dialogu podczas rekolekcji Spotkań Małżeńskich w różnych stronach Polski.

 

  • W nowy sposób spojrzałem na nasze małżeństwo i chciałbym powiedzieć, że obrączka, którą noszę to nie znak, że jestem zajęty, ale znak, że jestem szczęśliwym mężem – daje świadectwo jeden z uczestników wrześniowego Weekendu Spotkań Małżeńskich w Toruniu.

Animatorzy podkreślają radość z faktu, iż od początku prawie wszyscy uczestnicy przystępowali do Komunii św, co zdarza się coraz rzadziej. Jeden z mężów odbył nawet spowiedź generalną dla lepszego przygotowania do rekolekcji. Za animatorów i uczestników modliły się siostry karmelitanki z Łasina.

W Toruniu odbył się także w październiku kolejny weekend  z serii pogłębiających: „ze szczególnym uwzględnieniem temperamentów”.

  • Zrozumiałem, że jesteśmy różni po to, aby się uzupełniać – podsumował jeden z mężów.

W Sulejówku koło Warszawy odbył się weekend dla par niesakramentalnych.

Podczas rekolekcji w Rościnnie, zorganizowanym w ramach tworzącego się Ośrodka Spotkań Małżeńskich Diecezji Gnieźnieńskiej, uczestnicy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem odbudowywania swojego małżeństwa lub budowaniu bliższej więzi między nimi. Wyjeżdżali z zapałem i chęcią budowania lepszego jutra, a także nadzieją, że uda się ten plan zrealizować w oparciu o 4 zasady dialogu. Jeden z uczestników powiedział, że był przekonany, że mężczyźni nie mówią o swoich uczuciach, więc on też nie mówił o swoich, nie miał potrzeby. Wyjechał z postanowieniem, że będzie dzielił się swoimi uczuciami, bo jego żona tego potrzebuje.

12 października 2019 roku Gdyński Ośrodek Spotkań Małżeńskich obchodził 30 rocznicę swojego powstania na terenie szkoły ojców jezuitów. W uroczystości wzięło udział około 80 osób, w tym Liderzy Krajowi, animatorzy z sąsiednich Ośrodków (elbląski, toruński, szczeciński) oraz animatorzy posługujący obecnie w Ośrodku wraz z animatorami honorowymi i zaproszonymi małżeństwami z małych grup. Przybyli też kapłani oraz małżeństwa, które na przestrzeni tych 30 lat zaangażowane były w posługę rekolekcyjną, w budowę ośrodka i jego rozwój.

Uroczystość rozpoczęła się mszą dziękczynną w szkolnej kaplicy podczas, której o. Grzegorz Ginter SJ w swojej homilii porównał animatorów do aniołów, które towarzyszą małżeństwom przyjeżdżającym na weekendy. /Barbara Wiśniowska-Łomowska/