NIE CZEKAJĄC NA LEPSZE CZASY

Nie czekając na lepsze czasy, podejmujemy działania w tych warunkach jakie są.

W czasie pandemii rozwija się działalność Spotkań Małżeńskich online. W ten sposób spotykają się Małe Grupy uczestników,  online odbywają się niektóre rekolekcje pogłębiające, Wieczory dla Zakochanych oraz formacja animatorów. Niemożliwe było jedynie organizowanie rekolekcji podstawowych online, natomiast od niedawna otworzyły się już niektóre ośrodki rekolekcyjne.

Czas zamknięcia nauczył nas wiele. Możliwe, że powstaną nowe Małe Grupy, które ze względu na odległość zamieszkania będą spotykać się tylko online. Komunikatory internetowe pomogą także dołączyć do spotkania osobom przeziębionym albo opiekującym się małymi dziećmi.

Po raz pierwszy w historii Spotkań Małżeńskich  w dniach 17-24 maja br. odbyły się w formie zdalnej rekolekcje pogłębiające nt. „Nie unikajcie siebie nawzajem. Miłość – erotyka – dialog”. Może dzięki tej formie, na rekolekcje zapisała się rekordowa liczba 69 par małżeńskich(!) i 4 księży. Rekolekcje rozpoczęły się w niedzielę 17 maja br. transmitowaną online z Duszpasterstwa Akademickiego Maciejówka Mszą św., celebrowaną przez naszego doradcę duchowego ks. Mirka Malińskiego. W kolejnych dniach spotykano się online o godz. 21.30. Tak późna pora spotkań podyktowana była przede wszystkim troską o małżeństwa z małymi dziećmi, które dzięki temu mogły już bez żadnych przeszkód i rozproszeń uczestniczyć w spotkaniach i własnym dialogu.

  • Nie spodziewałem się – wspomina uczestnik, – że relacje intymne małżonków mogą wznosić się na coraz wyższy poziom. Jesteśmy sobie coraz bardziej bliscy, coraz piękniej nam być razem w tej sferze, a kiedyś spodziewałem się, że te intymne relacje będą się pogarszać z biegiem czasu… Gdybyśmy jeszcze raz projektowali dom, to nasza sypialnia na pewno byłaby na innej kondygnacji niż pokoje dzieci.

 

ZDALNE WIECZORY DLA ZAKOCHANYCH

Wieczory dla Zakochanych w Rzeszowie i Warszawie rozpoczęły się na żywo. Po wybuchu epidemii zostały zamienione na formę wideokonferencji. Uczestnicy mieli więc porównanie obu form. Wielu osobom podobało się uczestniczenie w tych rekolekcjach z własnego mieszkania – doceniły, że nie rozpraszały ich inne pary.

– Forma internetowa była bardzo fajną odpowiedzią na zaistniałą sytuację – pisze uczestnik.  – Super, że kurs udało się kontynuować. Jeśli chodzi o część „wykładową”, spotkania online nie robiły mi żadnej różnicy. Jeśli natomiast chodzi o część bazującą na dialogu, ta była zdecydowanie trudniejsza. Podczas kwarantanny funkcjonowaliśmy w związku na odległość, dlatego dialog na tematy dla nas trudniejsze, musiał być odłożony na spacer lub na późniejszy czas.

  • Wieczory dla Zakochanych pozwoliły na ugruntowanie naszej wiedzy o sobie – mówi uczestniczka. – Przedyskutowaliśmy ponownie tematy, na które przez lata naszego związku już udało nam się porozmawiać. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że bardzo dobrze się znamy, nasz związek jest świadomy i z jeszcze większą niecierpliwością czekamy na ślub.

W Łodzi odbyły się Wieczory dla Zakochanych w mieszanej formie. Kilkanaście par przybyło na rekolekcje osobiście, a sześć przyglądało się konferencjom na kanale YouTube.

 

NOWY OŚRODEK W RADOMIU

Decyzją Zarządu Krajowego w Polsce został zatwierdzony Radomski Ośrodek Spotkań Małżeńskich.

Opracowała Basia W.Ł.