JUBILEUSZ NA UKRAINIE

 

Pomimo wojny,  w dniach 26-28 lipca 2024 r. w sanktuarium Maryjnym w Zarwanicy na Ukrainie odbył  się Zjazd animatorów Spotkań Małżeńskich  Kościoła Grekokatolickiego na  Ukrainie. Był to jubileuszowy Zjazd z okazji 25-lecia działalności Spotkań Małżeńskich w ramach tego Kościoła. W Zjeździe uczestniczyło ok. 80 animatorów – małżeństw, kapłanów i sióstr zakonnych z ośrodków Spotkań Małżeńskich w Kojowie, Lwowie, Iwanofrankiwsku, Tarnopolu i Czortkowie. Jako motto Zjazdu organizatorzy wybrali słowa Maryi wypowiedziane do sług na weselu w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2,5).  W kontekście Spotkań Małżeńskich słowa te interpretowane są jako słuchanie Jezusa i wypełnianie przez animatorów Jego poleceń. Na program Zjazdu złożyły się cztery refleksje wokół tych słów. Pierwsza dotyczyła osobistej, indywidualnej odpowiedzi każdego człowieka na polecenie interpretowane jako pochodzące od Jezusa. Poprowadzili ją założyciele Spotkań Małżeńskich Irena i Jerzy Grzybowscy wraz z s. Jeroteją Soroka ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Dziewicy Maryi, animatorką Spotkań Małżeńskich w Kijowie. Druga refleksja dotyczyła odpowiedzi na podobne polecenie skierowane do małżeństwa. Poprowadzili ją Edyta i Jakub Choczewscy z Ośrodka Krakowskiego, aktualni Liderzy Międzynarodowego Dzieła wraz z o. Andrijem Pyptykiem, krajowym doradcą duchowym Spotkań Małżeńskich na Ukrainie. Trzecią, w odniesieniu do relacji z innymi ludźmi poprowadzili Liderzy Krajowi Spotkań Małżeńskich na Ukrainie Ola i Bogdan  Czajkivskije wraz z animatorem Ośrodka w Tarnopolu o. Mykoła Mediuchem. Czwarta refleksja dotyczyła „zrobienia wszystkiego, co powie Jezus” w odniesieniu do samego Boga. Przygotowali ją Svitłana i Bogdan Tarnopilskije z Ośrodka w Kijowiie wraz z o. Vitalijem Lesniakiem z Drohobycza, gdzie w przyszłości przewidywane jest założenie ośrodka Spotkań Małżeńskich.

Po wysłuchaniu wprowadzeń uczestnicy Zjazdu mieli czas na indywidualną refleksję, a następnie dialog w małżeństwie i podzielenie się swoim przeżywaniem danego tematu w grupach dzielenia się. We wszystkich refleksjach przewijała się myśl, że animatorzy spełniają na rekolekcjach swoje posługi podobne do tych, jakie wykonali słudzy nalewający wodę do dzbanów na polecenie Jezusa. Jednakże tym, który dokonuje przemiany w ludziach jest Jezus.

Program Zjazdu dopełniła uroczysta liturgia, której przewodniczył grekokatolicki biskup pomocniczy Tarnopolsko-Zborowski, Teodor Martyniuk. W homilii bp Teodor, nawiązując do Ewangelii o wypędzeniu  przez Jezusa złych duchów z dwóch opętanych powiedział, że często my wszyscy jesteśmy opętani przez różne oceny, osądy krzywdzące innych ludzi i potrzebujemy Jezusa, który wypędzi te demony z nas.

Spotkania Małżeńskie w Kościele Grekokatolickim na Ukrainie powstały z inspiracji założycieli Ruchu, Ireny i Jerzego Grzybowskich, a pierwsze rekolekcje dla małżeństw grekokatolickich poprowadzili animatorzy z Kościoła rzymskokatolickiego wraz z s. Chrystoforą Busztyn z grekokatolickiego Zgromadzenia  Niepokalanej Dziewicy Maryi, która wcześniej uczestniczyła w Spotkaniach Małżeńskich we wspólnocie  rzymskokatolickiej.

W ciągu minionego 25-lecia odbyło się na Ukrainie ponad 200 warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw, w których uczestniczyło blisko 4000 małżeństw oraz kilkadziesiąt serii Wieczorów dla Zakochanych – warsztatów dla przygotowujących się sakramentu małżeństwa, w których uczestniczyło blisko 200 par. Ostatnio odbywały się Wieczory dla Zakochanych w formie zdalnej. Zdarzało się, że uczestniczyli w nich żołnierze na placówkach frontowych, podczas, gdy ich dziewczyny były w swoich domach. Szczególną osobliwością działalności Spotkań Małżeńskich w Kościele grekokatolickim na Ukrainie są Wieczory dla Zakochanych dla diakonów seminariów duchownych i ich narzeczonych. Ostatnio animatorzy rozpoczęli warsztaty dla ukraińskich małżeństw na emigracji. Planowane są zdalne warsztaty dla małżeństw rozdzielonych emigracją. Ośrodek Spotkań Małżeńskich na Ukrainie szuka rozwiązań umacniających małżeństwa i rodziny poranione wojną. Cieszy się dużym wsparciem abpa Światosława Szewczuka, zwierzchnika Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Na Ukrainie istnieje także rzymskokatolicki ośrodek Spotkań Małżeńskich, który aktualnie prowadzi działalność w Berdyczowie.