JESIENNE WEEKENDY I INNE WYDARZENIA

Minął czas wakacji, 28 Ośrodków Spotkań Małżeńskich w Polsce rozpoczęło organizację jesiennych Weekendów Małżeńskich oraz Wieczorów dla Zakochanych. Miało też miejsce kilka innych wydarzeń ważnych dla Spotkań Małżeńskich

„Obrączka, którą noszę to nie znak, że jestem zajęty, ale znak, że jestem szczęśliwym mężem” – powiedział uczestnik weekendu rekolekcyjnego, który odbył się z Zamku Bierzgłowskim. w dn. 20-22 września 2019 r.

„Jesteśmy gotowi, by kontynuować tę służbę na rzecz małżeństw” – powiedzieli zbudowani postawą pełną ofiarności i świadectwami uczestników pierwszego weekendu w Kanadzie, Krysia i Darek Budzikowie. W dn. 18-20 października 2019 r odbył się weekend Spotkań Małżeńskich. Do ośrodka rekolekcyjnego w Melrose koło London przyjechało 9 małżeństw uczestników. Wszystkie małżeństwa wyjeżdżały z rekolekcji pełne nadziei i optymistycznego nastawienia na przyszłość nie tylko swoich małżeństw, ale także rozwoju Spotkań Małżeńskich w Kanadzie.

„Zabieram do domu narzędzia do pracy nad relacjami” – powiedział uczestnik weekendu, który odbył się w dn.6-8 września 2019 r w niemieckim mieście Wuppertal. Organizatorem weekendu było prawosławne Stowarzyszenie Spotkań Małżeńskich. Odbyły się też rekolekcje w wielu innych Ośrodkach Spotkań Małżeńskich w Polsce i innych krajach.

W dniach 11-13 września odbył się w Poznaniu ogólnopolski Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich. Uczestniczyło w nim ok. 250 osób – małżeństw i kapłanów – reprezentujących ośrodki Spotkań Małżeńskich w Polsce, a także w Anglii, Irlandii i USA. Podczas spotkań plenarnych oraz prac w grupach animatorzy dzielili się doświadczeniami z pracy swoich ośrodków. Wobec powszechnego rozpadu małżeństw i innych zagrożeń skierowanych na rodzinę, przed Spotkaniami Małżeńskimi staje potrzeba rozszerzenia misji, jaką mają
w Kościele. Spotkania Małżeńskie niosą znak sprzeciwu wobec zagrożeń, ale i znak nadziei, właśnie dlatego, że są darem Bożym dla Kościoła na te trudne czasy. Homilię na zakończenie Zjazdu wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

21 września w Częstochowie odbyło się spotkanie Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego, w którym uczestniczyli konsultorzy tej Rady – Irena i Jerzy Grzybowscy.  wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali foldery ulotki o Spotkaniach Małżeńskich. Przewodniczący Rady ks. bp Wiesław Śmigiel przekazał na ręce Ireny i Jerzego Grzybowskich list ze słowami podziękowania do wszystkich animatorów Spotkań Małżeńskich za ofiarną pracę dla dobra rodzin w Polsce.

Podczas Mszy Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, ks. bp Jan Wątroba mówił o potrzebie budowania relacji w małżeństwie, odwołując się do doświadczenia Spotkań Małżeńskich. Następnie Spotkania Małżeńskie poprowadziły Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Oprac. Anna Kochan

Na zdjęciu: Scenka jakich wiele na Spotkaniach Małżeńskich (fot. Archiwum Spotkań Małżeńskich)