DOBRA NOWINA O KRYZYSIE

W dn. 23-25.XI. 2018 w domu rekolekcyjnym „Dom na Białej Dolinie” w Szklarskiej Porębie odbyły się rekolekcje animatorów Spotkań Małżeńskich z okazji 25-lecia Ośrodka Legnickiego. Były one zatytułowane „Dobra nowina o dialogu”. Jednakże jedna z uczestniczek sparafrazowała tytuł tych rekolekcji na „Dobra nowina o kryzysie”. Podczas rekolekcji wybrzmiało wyraźnie, że kryzys jest zjawiskiem normalnym i może być twórczy, pod warunkiem, że się go podejmie jako zadanie. Prowadzi wtedy do odkrycia życia bogatszego i pełniejszego miłości. Animatorzy Spotkań Małżeńskich dzielili się swoim dojrzewaniem do dialogu z samym sobą, w swoich małżeństwach, z dalszą rodziną i w życiu społecznym, a przede wszystkim z Bogiem. Zauważali znaczenie dialogu w wychodzeniu z wielorakich kryzysów.

Podczas rekolekcji katechezę o kryzysie jako zjawisku twórczym wygłosił bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Zauważył, ze Jezus Chrystus przyszedł na świat po to, aby przeżyć swego rodzaju kryzys, który przez śmierć prowadził do zmartwychwstania. Zarówno w sakramencie małżeństwa jak i kapłaństwa trzeba przeżyć kryzys grobu – podkreślił biskup.
Dialog stosowany w taki sposób, jaki jest proponowany w Spotkaniach Małżeńskich jest drogą wyjścia z kryzysu. Doświadczyły tego tysiące małżeństw, które uczestniczyły w Spotkaniach Małżeńskich. Jednakże skuteczność tego dialogu jest możliwa tylko w obecności Chrystusa i dzięki Jego łasce. Dialog jest drogą duchowości, charyzmatem i misja Spotkań Małżeńskich. Stąd zrodziła się potrzeba zawierzenia w sposób uroczysty zawierzenia całego dzieła Jezusowi, który jest Źródłem dialogu.