Arcybiskup Kazimierz Nycz na Spotkaniach Małżeńskich

– W dzisiejszy wieczór dziękujemy Bogu za dar rodzin i tych wszystkich, którzy rodzinom pragną służyć. Stworzenie Spotkań Małżeńskich miało na celu niesienie pomocy rodzinom w spełnianiu ich najważniejszych zadań i obowiązków, a także, co ma znaczenie zwłaszcza dzisiaj, przywracanie właściwej hierarchii ważności spraw w rodzinie – powiedział 10 stycznia 2010 r. abp Kazimierz Nycz podczas niedzielnej Mszy świętej w Parafii św. Dominika w Warszawie. Msza św. była dziękczynieniem za ostateczne zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską Spotkań Małżeńskich, jako międzynarodowego stowarzyszenia wiernych, oraz za sam fakt istnienia ruchu, a w konsekwencji także za dar dialogu, którym uczestnicy Spotkań próbują żyć na co dzień w swoich małżeństwach.

Metropolita Warszawski przypomniał również słowa Sługi Bożego Jana Pawła II, który zwracając się do rodzin, wychowawców, nauczycieli powiedział, że nie ma ważniejszej sprawy w życiu dorosłych niż wychowanie swoich następców. Arcybiskup Nycz dodał: – Parafia, ruchy religijne, katecheza mogą wspomóc, ale nie są w stanie zastąpić rodziny, dlatego wielkością Spotkań Małżeńskich jest to, że nieustannie podejmują próby jej wspomagania. Oby to dzieło wielkie i piękne rozwijało się, niech nie zabraknie tych, którzy pragną skorzystać z jego pomocy.

Mszę Świętą poprzedziło specjalnie przygotowane spotkanie warsztatowe zatytułowane „Słowo, które nas wspiera i prowadzi” dotyczące czytania Pisma Świętego przez małżonków w duchu zasad dialogu Spotkań Małżeńskich.

Iwona Spałek